Dbajmy o dobre wykorzystanie funduszu remontowego

Gdy kończy się okres zimowy przychodzi czas, na to by zadbać o porządek wokoło nieruchomości wspólnej. Wtedy również można sięgnąć po środki z funduszu remontowego i wykonać wiele istotnych dla nieruchomości prac. Na fundusz remontowy wpłacają wszyscy mieszkańcy budynku według stawek, które są określone są przez zarzadzania Wspólnoty Mieszkaniowej. Środki tam gromadzone mogą być przeznaczone na cel, który jest z góry ustalony i na niego się zbiera bądź też na prace bieżące, które można wykonywać wokoło nieruchomości.

Dobre wykorzystanie środków z funduszu remontowego wymaga odpowiedniego planowania. Jest to kwestia niezwykle ważna, by dobrze wiedzieć jakie prace w danej nieruchomości są konieczne do wykonania w danym momencie. Z tych pieniędzy można odświeżać części wspólne nieruchomości, prowadzić prace przy elewacji czy dachu. Poza tym można systematycznie wymieniać części wspólne instalacji w budynku. Ostatecznie prace, które są do wykonania zawsze można zlecić zarządcy, który zajmie się ich sprawną realizacją. Fundusz remontowy może także posłużyć do wykonania prac przy termomodernizacji budynków. W ten sposób można między innymi w starych blokach zadbać o to, by mieszkańcy płacili mniejsze rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym. Poza tym warto zadbać również o stan dachu. Prace związane z termomodernizacją są tym bardziej opłacalne, gdyż w tym momencie można uzyskać nawet 20% dopłaty do takich prac w ramach finansowania z BGK. Czas wiosny to również czas porządków po okresie zimowym. Teren wokoło nieruchomości może wymagać pewnych prac. Niekiedy zniszczone są miejsca parkingowe, dojazdowe drogi czy chodnik. Dla bezpieczeństwa mieszkańców można zająć się z funduszu właśnie wykonaniem takich prac.

Dodatkowo jeśli nie ma innych większych wydatków dobrze jest przygotować nową elewację na budynku, która sprawi, że będzie on estetyczny a mieszkania zyskają na wartości. To wszystko pokazuje jak wielką wartość ma fundusz remontowy i jak wiele pozytywów może nieść za sobą jeśli zostanie dobrze wykorzystany. Powinno się więc dobrze nim gospodarować i gromadzić na nim środki, które mogą dać wiele dobra mieszkańcom.