Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Przed każdą zimą wszyscy zastanawiają się ile będzie ich kosztować ogrzewanie. Jest kilka sztuczek, które spowodują, że będziemy mieli ciepło, a równocześnie nie zapłacimy za to zbyt wiele. Musimy nauczyć się rozsądnie gospodarować ciepłem. Co więc należ zrobić? Jak prowadzone są rozliczenia ogrzewania Istnieją dwa sposoby rozliczania ogrzewania. W starszych nieruchomościach jest to jeden licznik dla całej nieruchomości. Na nowych osiedlach instaluje się już liczniki dla każdego lokalu z osobna. Oba rozwiązania mają zarówno pozytywy, jak i negatywy.

W drugim przypadku płacimy za to ciepło, które realnie zużyliśmy, dzięki temu to my mamy jedyny wpływ na koszt ogrzewania. Z kolei w pierwszym przypadku ogólne koszty są dzielone na wszystkie mieszkania. Koszty dzieli się według powierzchni lokali lub według tzw. podzielników ciepła. Pierwszy podział jest naturalny, przez co nie budzi wątpliwości. Nieco inaczej jest w drugim przypadku, który stosowany jest najczęściej w blokach z wielkiej płyty. Owe podzielniki ciepła montowane są na kaloryferach i to one wpływają na podział kosztów ogrzewania. Nie są one jednak zbyt dokładne i powodują, że wszyscy płacą podobne rachunki za ogrzewanie. Oszczędzanie rozpocznijmy od siebie Eksperci zgodnie podkreślają, że kluczem do oszczędzania jest utrzymywanie stałego poziomu temperatury. Najodpowiedniejszą jest temperatura około 20-21 stopni Celsjusza. Gdyby w naszym mieszkaniu było cieplej, a na dworze było w okolicach zera stopni to aż 15% ciepła uciekałoby przez okna, strop, czy ściany. Jak podkreślają eksperci jeden stopień mniej temperatury w mieszkaniu da nam oszczędności na poziomie około 5%.

Dobrze umieśćmy grzejnik W urządzeniu mieszkania kluczowe jest odpowiednie umieszczenie kaloryfera. Przede wszystkim nie może on być zabudowany. Kaloryfer musi mieć wolną przestrzeń. To kluczowa sprawa! Najlepiej gdy odległość mebli od kaloryfera wynosiła około metra. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zainstalowanie termoizolacyjnych ekranów z tylu kaloryfera. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz, bo taki ekran będzie to ciepło odbijał. Innym stosowanym chwytem jest zainstalowanie półki nad kaloryferem, która spowoduje, że ciepło nie ucieka „do góry”. Malując kaloryfer pamiętajmy natomiast o zerwaniu starej farby. Zbyt gruba warstwa na grzejniku spowoduje, że grzejnik będzie miał mniejszą moc. Wyeliminujmy wilgoć Trudniej ogrzewać mieszkanie, w którym jest za wilgotno. Pamiętajmy, więc, aby nie suszyć prania na grzejnikach, skracać czas kąpieli oraz gotować potrawy bez przykrycia.

Ważne dobre wietrzenie Kiedy wietrzymy mieszkanie róbmy to krótko, ale intensywnie. Lepiej na chwilę otworzyć okno na oścież niż przez cały dzień mieć uchylone okno i wychłodzić całe pomieszczenie. Wówczas ogrzanie go będzie wymagało dużo energii. Szczelne okna są bardzo ważne Powszechnie wiadomo, że najwięcej ciepła wydostaje się przez nieszczelne okna. Gdy stać na wymianę to warto to zrobić. Nie ma znaczenia czy będą to okna plastikowe, czy drewniane. Ważne, aby były szczelne. Gdy nie mamy pieniędzy na nowe okna to uszczelnijmy stare używając pianki, foli paroszczelnej oraz taśmy uszczelniającej. Mądre ogrzewanie Gdy mamy możliwości techniczne to na grzejnikach zainstalujmy termostaty. One pozwolą nam ustalać w każdym pomieszczeniu inną temperaturę. Jak zauważają eksperci w salonie najlepiej gdy kształtuje się ona na poziomie 21 stopni Celsjusza, natomiast w kuchni oraz sypialni wystarczy 18 stopni.

W obniżeniu kosztów może pomóc wspólnota Aż kilkadziesiąt procent ciepła oszczędzimy, gdy nasz blok zostanie ocieplony i zainstalujemy centralne ogrzewanie. Warto więc o tym pomyśleć. Nie są to tanie inwestycje, ale możemy postarać się o dofinansowanie. Takie kredyty termomodernizacyjne oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to forma finansowania przez państwo. Kredytobiorca spłaca 75 %, a resztę środków się umarza. O taki kredyt możemy wystąpić już wówczas, gdy mamy zgromadzone 1/5 funduszy na wykonanie inwestycji.