Problemy z instalacją wodną

W lokalu mieszkalnym mogą pojawić się różne awarie, jednak do tych najbardziej denerwujących trzeba zaliczyć problemy z wodą. Awaria takiej instalacji zdecydowanie utrudnia codzienne życie. Często pojawiający się problem to nadmiernie kapiący kran. Będzie on powodował zdecydowane zwiększenie zużycia wody co w ciągu roku może generować nawet kilka tysięcy zużytych litrów wody więcej. Aby usunąć taką awarię warto wymienić uszczelkę a najlepiej cały kran.

Przyczyną dużych problemów mogą być uszkodzone instalacje w bloku. Stare rury bardzo często stają się nieszczelne przez co pojawia się wilgoć w mieszkaniu czy też nieestetyczny grzyb. Jeśli nasze mieszkanie zostało przez taką instalację uszkodzone możemy starać się o uzyskanie odszkodowania od zarządcy. Największe problemy pojawiają się jednak w momencie, gdy nasz sąsiad nie dba o instalację i dochodzi w jego mieszkaniu do awarii. Najczęściej wtedy na naszym suficie bardzo szybko pojawią się tego ślady. Jeśli woda zaczyna przeciekać do naszego mieszkania to znak, że jest już bardzo źle. Trzeba jak najszybciej dotrzeć do mieszkańców mieszkania nad nami i wezwać pogotowie wodociągowe. Jeśli ponieśliśmy straty możemy starać się o uzyskanie odszkodowania od naszego sąsiada bądź firmy, która go ubezpieczała. Prawo Cywilne odnosi się nieco do wspomnianych problemów w dwóch artykułach, które mówią o wyrządzaniu szkody oraz szkodzie sąsiedzkiej. Na podstawie tych dwóch artykułów możemy starać się między innymi o uzyskanie należnego nam odszkodowania. Instalacje wodne to nie tylko rury w ścianach ale wszystkie urządzenia, które używają wody do pracy. Ich awaria również może powodować sączenie się wody, która będzie uciekać i zwiększy się zużycie, a także może podnieść się poziom wilgoci w mieszkaniu, w którym taka woda będzie się sączyła. Niekiedy dochodzi również do zardzewienia urządzeń, które współpracują z wodą.

Pamiętajmy, że takie awarie mogą doprowadzić również do zalania innych mieszkań, dlatego trzeba na to szczególnie uważać. Liczne problemy powodują wężyki i uszczelki związane z pralką. Awarie powodowane są niekiedy twardą wodą, która niszczy elementy w pralce, gdy woda zacznie uciekać szybko dojdzie do zalania naszego mieszkania i mieszkania sąsiadów. Zawsze trzeba więc dbać o stan techniczny instalacji wodnej i sprawdzać jej nieprawidłowości. Poza tym powinniśmy się odpowiednio ubezpieczyć, by ograniczyć sobie problemy, gdy dojdzie do awarii.