Wygłuszenie mieszkania

Jeśli udało się już kupić własne mieszkanie, powinniśmy zadbać by stało się naszym azylem i je odpowiednio wyciszyć. Trzeba pamiętać, że nie zawsze to co nowoczesne jest najlepsze. W przypadku wnętrz, które są wysokie i puste tak jak nowoczesne trudno o wyciszenie, gdyż dźwięk nie napotyka żadnych przeszkód i spokojnie płynie sobie dalej.

Natomiast w starym budownictwie, starano się inwestować po kosztach, dlatego cienkie ściany również nie gwarantują odpowiedniego wyciszenia i brakuje izolacji akustycznej. Musimy jednak podkreślić, że współcześnie nie ma większych problemów, by skutecznie wyciszyć mieszkanie, gdyż mamy już wiele wypracowanych rozwiązań, które dobrze się sprawdzają. Zacząć warto od sufitu, na którym powinien pojawić się tynk mineralny bądź płyty gipsowo-kartonowe, które doskonale wyciszają mieszkanie. Niekiedy rozwiązaniem jest napinana powłoka z nadrukiem oraz specjalna mata, która pochłania dźwięki. Gdy uda się zaizolować sufit należy przejść do ścian. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są tapety, które im bardziej chropowate tym lepiej będą odbijać dźwięki. Rozwiązaniem są tapety, które można malować i uzyskać dzięki temu odpowiedni wzór oraz stworzyć nową warstwę, która będzie pochłaniać dźwięki. Niekiedy można decydować się na drewniane panele akustyczne, które skutecznie wyciszają pomieszczenia, a dodatkowo mogą stać się dobrym elementem wystroju wnętrz. Oprócz tego można wybrać również panele dekoracyjne z włókien kokosu i bambusa, które mają formę trójwymiarową. Nie można zapominać o oknach, które powinny być szczelne i wymienione na nowe, gdy mają już wiele lat. Dzięki nim można tłumić dużą ilość hałasów, które pojawiają się w mieszkaniu z dworu.

W Polsce funkcjonuje również zwyczajowa norma, która mówi, że cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 do 6 rano. W kodeksie wykroczeń nie ma wprost wskazanych tych ram, jedynie określone jest, że nie wolno przeszkadzać w nocnym spoczynku innym ludziom, gdyż grozi to karami. Pamiętajmy również, że wygłuszenie mieszkania jest ważne dla naszego zdrowia. Poza tym, że hałas niszczy nasze uszy może również sprawić, że będziemy mieli gorsze samopoczucie, staniemy się nerwowi oraz pojawią się oznaki niepokoju